Wnętrza z charakterem, czyli jak dekorować czernią
Czerń to kolor dla odważnych. Nie każdy potrafi ją nosić. Nie każdy potrafi ją także wykorzystać w urządzaniu wnętrz. A szkoda, bo czerń właśnie przeniosła się ze świata mody do królestwa dekoracji domów. Jest dramatyczna, śmiała i, wbrew obiegowej opinii, wcale nie jest smutna. W sezonie 2019/2020 robi zawrotną karierę. Od czarnych kredensów, czarnych nadruków, czarnych kafli, wykończeń i osprzętu – czarny stał się kolorem, po który sięgamy coraz częściej.
Czerń w akcesoriach i dekoracjach
Być może wieki „come back” czerni zawdzięczamy stylowi industrialnemu, który tak umiejętnie wplótł w nasze otoczenie ciemne żeliwne elementy. Geometryczne lampy, nowoczesne wieszaki, stalowe nogi od stołów – oto dziedzictwo przemysłowego stylu. Czarne elementy wykończeniowe to także osprzęt elektryczny, a więc włączniki i gniazdka. A do wyboru jest ich obecnie na rynku naprawdę wiele. Jedną z propozycji jest na przykład surowy i elegancki włącznik serii Aria w wykończeniu czarny metalik.
W serii Impresja znajdziemy natomiast czarne szkło, antracyt i szczotkowane odcienie czerni. Dekoracje i akcesoria do domu w kolorze czarnym są więc już bardzo obecne w naszych domach. Przewidujemy, że w kolejnych miesiącach staną się one jeszcze popularniejsze i bardziej eksponowane.
Czy czerń zmniejsza optycznie przestrzeń?
Wielu z nas obawia się czerni i zdecydowanie ciemnych nasyconych kolorów takich jak: bordo, szmaragd, granaty. Szczególnie małe pokoje tradycyjnie malujemy na kolory jasne, ponieważ podkreślają one światło w pomieszczeniu. Twórcy farb i dekoratorzy doskonale jednak wiedzą, że czerń wcale nie musi pomniejszać wizualnie pokoju. Co prawda malowanie wszystkich ścian na czarno może być rozwiązaniem zbyt awangardowym, ale ciemne kolory generalnie rozmywają krawędzie i kąty, tworząc iluzję przestrzeni. Eksperci radzą więc łączenie czerni z jasnymi kolorami. Sztuka polega na tym, aby używać ciemnych barw na ścianach, ale podłogi, sufit i meble wybierać w lżejszej tonacji. Kontrast pomoże wówczas powiększyć optycznie wygląd przestrzeni, nawet tej małej.
Czerń to także idealne rozwiązanie w pomieszczeniach wychodzących na północ. Ponieważ są one często ciemniejsze, to zamiast walczyć z ograniczonym światłem, używajmy w nich czerni i ciemnych farb. Stworzą one przytulną i bezpieczną przestrzeń.
Odcień jest ważny
Ciemny grafit, antracyt, heban, smoła – to tylko kilka określeń, jakich używamy do opisania czerni. Ma ona wiele odmian i każda z nich może doskonale podkreślać piękno naszego wnętrza. Dobierając dodatki do czarnych ścian, miejmy na uwadze, że czerń czarni równa nie jest. Także kompletując osprzęt elektryczny, który zamontujemy na ciemnej ścianie, dobierzmy włączniki i gniazdka w odcieniu, który pasuje do jej unikalnego tonu.
Bez względu na to, jaką czerń zdecydujemy się wykorzystać do dekoracji domu, restauracji czy sklepu, zainwestujmy w farbę o sprawdzonej wysokiej jakości. Ciemne kolory lubią pokazywać ślady po ruchu pędzla czy wałka malarskiego. Farby satynowe i połyskliwe wręcz podkreślają zarysowania i niedoskonałości.
Zachęcamy Was do eksplorowania możliwości jakie daje użycie czerni w dekoracji wnętrz. Czy będzie to ściana, czy tylko dodatki, eksperymentujmy ze szlachetną czernią. Pomysłów zapewne Wam nie zabraknie.